Стъпки в процеса по покупка на жилище
1
Планиране на покупката
2
Търсене на имот
3
Възможност за финансиране
4
Кредитиране
5
Финализиране на сделката
6
Настаняване
Настаняване
При достигане до този етап, вече сте горд собственик на жилище!
След придобиване на имот, има административни ангажименти, които се налага да изпълните, а също така обикновено новозакупените жилища се нуждаят от цялостен или освежителен ремонт според състоянието им.
6.1 Административни ангажименти
Регистриране на придобития недвижим имот на името на новия собственик:
Всяко лице придобило недвижим имот е длъжно в двумесечен срок от изповядването и вписването на сделката да декларира това обстоятелство в отдел „Местни данъци и такси“ на съответната община/район. Макар и в закона да е предвидено, че информация за извършеното прехвърляне на собствеността се изпраща служебно на общинската администрация от нотариуса в седемдневен срок след изповядването на сделката, а от службата по вписванията – в седемдневен срок след вписването на нотариалния акт за покупко-продажба, е препоръчително купувачът да провери дали информацията е постъпила по служебен път и в случай че не е – сам да декларира придобиването на недвижимия имот.
Прехвърляне на абонатните/клиентските номера от стария на новия собственик:
Това е последната стъпка, която е важно да направите като нов собственик. При влизането във владението е препоръчително да бъде изготвен приемо-предавателен протокол, на който да бъдат записани абонатните/клиентските номера на предишния собственик и да бъдат отчетени показанията на измервателните уреди за ползваните до момента комунално-битови услуги. В зависимост от местонахождението на недвижимия имот проверете на сайта на съответното комунално дружество каква е процедурата за прехвърляне на абонатния/клиентския номер, какви документи са необходими и дали е възможно процедурата да бъде извършена онлайн.